Czakry, charakterystyka

Czakry

Tyle pisałem o naprawie czakr, a nie napisałem o samych czakrach. Jest tyle podręczników, że nie muszę opisywać podstaw. Istnieją pewne niuanse, które te podstawy w jakiś sposób uzupełniają. Postaram się przekazać trochę mojej wiedzy na temat czakr, ale właśnie przez pryzmat tych niuansów.

Muldahara

Muldahara. Czakra podstawy, umiejscowienie kość ogonowa, symbolizuje element ziemi, energetyzuje całe ciało: krew, kości, mięśnie, narządy wewnętrzne., odpowiada za instynkt samozachowawczy i przetrwanie. Czakra ta ugruntowuje nas na ziemi. Energia kundalini generuje się właśnie w czakrze podstawy. Do podstawy przychodzi energia ziemska idąc przez kanały nadi i wszystkie inne czakry główne w górę. Dźwięk: U. Mantra główna: LAM. Kolor: czerwony. Czakra podstawy ma cztery płatki. Każdy płatek ma inną sylabę zarodkową. Vam, Śam, Szam, Sam. Zwierzę symbol: Słoń z siedmioma trąbami – słoń Indry, Airavati. Kamienie szlachetne i półszlachetne: granat, agat, czerwony jaspis, rubin, czerwony koral. Runy: fehu, thurisaz, tiwaz, ingwaz, dagaz, othala.

Svadhistana

Czakra sakralna, umiejscowienie okolica łonowa, symbolizuje element wody, energetyzuje narządy płciowe, pęcherz, nogi., odpowiada za przyjemności, kreatywność, tworzenie. Czakra ta odpowiada za popędy seksualne i rozmnażanie. Dźwięk O zamknięte, Mantra główna: VAM. Czakra ma sześć płatków o dźwiękach: Bam, Bham, Mam, Yam, Ram, Lam. Kolor: pomarańczowy. Zwierzę symbol: krokodyl (makara). Kamienie: kamień księżycowy, karneol. Runy: fehu, uruz, thurisaz, naudiz, haglaz, berkano, laukaz, igwaz, dagaz. mannaz, perthro.

Manipura

Czakra splotu słonecznego umiejscowienie splot słoneczny, pępek. Symbolizuje element ognia. W systemie pranicznym Manipurę dzieli się na kilka czakr głównych. Meng-mein energetyzuje narządy wewnętrzne i reguluje ciśnienie krwi, znajduje się z tyłu pępka. Czakra Pępka: jelito grube i cienkie., Czakra śledziony: lewa część brzucha, śledziona. Przednia czakra śledziony to główne wejście prany do organizmu. Splot słoneczny: okolica splotu słonecznego, przepona, trzustka wątroba żołądek, jelito grube cienkie. Czakra ta odpowiada za wolę, ego, JA. Dźwięk: O otwarte. Mantra główna: RAM. Czakra ma dziesięć płatków o dźwiękach: D’am, Dźam, Nam, Tam, Tham, Dam, Dham, Nam, Pam, Pham. Kolor: żółty. Zwierzę symbol:baran. Kamienie: tygrysie oko, cytryn, burszty, topaz. Runy: raidho, kenaz, gebo, wunio, jeran, eihwaz, sowelo, tiwaz, ehwaz, othala.

Anahata

Czakra serca. Element powietrza. Umiejscowienie centrum klatki piersiowej, serce. Serce, grasica, układ krążenia, płuca. Czakra odpowiada za uczucia. Dźwięk: A. Mantra główna: YAM. Czakra ma dwanaście płatków o dźwiękach: Kam, Kham, Gam, Gham, Nam, Can, Chan, Jam, Jham, Ńam, Tam, Tćham. Kolory: zielony, różowy. Zwierzę symbol: gazela. Kamienie: kuznyt, turmalin, kwarc różowy, jadeit, szmaragd. Runy: thurisaz, raidho, kenaz, ehwaz.

Vishuddha

Czakra gardła. Element eteru. Umiejscowienie szyja. Gardło, tarczyca, przytarczyca, układ limfatyczny. Czakra w której powstaje dźwięk, odpowiada za komunikatywność, kontakty międzyludzkie, mowę i wszystko co z nią związane. Dźwięk: E. Mantra główna Ham. Czakra ma szesnaście płatków i zawiera wszystkie używane w sanskrycie samogłoski. Kolor: niebieski. Symbol: biały słoń o sześciu kłach. Kamienie: akwamaryn, turkus, chalcedon. Runy: ansuz.

Ajna

Czakra trzeciego oka. Między brwiami, czoło. Przysadka, szyszynka, gruczoły wydzielania wewnętrznego, układ nerwowy. „Centrum dowodzenia” – kontroluje pozostałe czakry główne. Według systemu tybetańskiego należy do Tysiącpłatkowego lotosu razem z czakrą korony. Ogólnie jest przyjęte, że jest tam 96 płatków po 48 płatków na lewy duży płatek i prawy. Dźwięk: I. Mantry główne Ham i Ksham. Kolory: indygo, żółty, fioletowy. Kamienie: szafir, lapis lazuli, sodalit. Runy: ansuz, mannaz, dagaz, perthro, algiz, sowelo, laukaz, ingwaz.

Sahasrara

Czakra korony. Trzon nazwy Sahasrapadma, słowa oznaczającego Tysiącpłaktowy lotos. Szczyt głowy, lekko ponad nią. Mózg i szyszynka. Złożona jest z tysiąca płatków, stanowiących sumę wszystkich sylab w sanskrycie, Sahasrapadma jest nadrzędna względem innych głównych czakr. Tak jak Adźna zawierała wyobrażenia ta czakra zawiera przekonania. Mantra OM. Dźwięk M. Kolory: złoty, biały, fioletowy. Kamienie: ametyst, kryształ górski. Runy: eihwaz, perthro, algiz, ingwaz, dagaz.

Systemy czakr

Teraz słowem wyjaśnienia. Jest kilka systemów mówiących o czakrach. Oto one:

A. Ze względu na kształt i jego charakterystykę.

1. Czakry jako kule.

2. Czakry jako obszary.

B. Ze względu na ilość.

1. Siedem czakr głównych plus miniczakry i microczakry.

2. Jedenaście czakr głównych.

C. Ze względu na umiejscowienie.

D. Ze względu na podział.

1. Czakra jako całość.

2. Czakra jako podzielona na przednią i tylną.

W zależności od przyjętych zasad i metodyki pracy, każdy może wybrać system, który mu odpowiada. Ja przyjmuję, że czakry są obszarami, głównych jest siedem i są całością. Co to znaczy? Na przykład sakralna obejmuje swoim obszarem pas biodrowy w tym ciało fizyczne na poziomie pachwin oraz organy rozrodcze, nogi. Czakra jest nie podzielna, a przód i tył jest całością z środkiem. Skoro czakra sakralna składa się z podczakr, ma płatki. Każdy płatek odpowiada za coś innego(ta sfera wymaga zbadania przeze mnie), oraz posiada odpowiednią głoskę, dźwięk z sanskrytu o czym pisałem w charakterystyce siedmiu czakr głównych. Jeżeli chodzi o runy. Nie określiłbym ich jako podporządkowane czakrom, jedynie współgrające energetycznie. Nie rzucałbym run także nagminnie. Należy je ważyć.

Różne informacje

Czakry współpracują ze sobą. Współpracują w pionie, ale również są pewne kruczki. Na przykład sakralna z gardłem, niby oddalone od siebie, a odpowiadają za sferę kontaktów. Trzecie oko zaś kontroluje pozostałe czakry, jest czakrą zarządcą.

Uzdrawianie czakr należy zaczynać od korony w dół, od podstawy w górę efekt może być zbyt silny. Rozwijać czakry należy od podstawy w górę. Kolejność oczyszczania czakr za pomocą muzyki reiki to: sakralna, gardło, 3 oko, serce, podstawa, splot słoneczny, korona.

Kierunek obrotu czakr to u mężczyzn zaczynając od podstawy:prawo, lewo, prawo… u kobiet lewo, prawo, lewo… . Czakry u ludzi rozwijają się w pełni co siedem lat. Tak jakby podstawa jest rozwinięta maksymalnie u siedmiolatka, sakralna u czternastolatka i tak po kolei. Po 49 latach następuje ponowne rozwijanie czakr. Energia wchodzi z przodu wychodzi z tyłu czakry. Im większe czakry tym bardziej człowiek rozwinięty duchowo i ma większą moc, ale jedynie przy równoczesnym rozwinięciu. Gdy jakaś czakra jest bardziej rozwinięta niż inna, człowiek przejawia cechy danej czakry w o wiele większym stopniu. Na przykład im większy splot słoneczny przy mniejszej czakrze serca tym człowiek jest większym egoistą. Sakralna – seksoholik, nimfomanka… i tak dalej….. .

Kurs ezoteryki

 1. Klucz, czyli wstęp do ezoteryki
 2. Etyka, czyli granice z odrobiną ezoteryki
 3. Zasadność ezoteryki
 4. Absolut, czyli wszystko jest wszystkim
 5. Miłość, a rozwój duchowy
 6. Mantry, modlitwy, medytacje i oczyszczanie
 7. Paradygmaty Absolutu
 8. Kybalion, skrypt na szybko i własne przemyślenia
 9. Podstawowe medytacje
 10. Płaszczyzny i ciała
 11. Otwieranie i zamykanie czakr
 12. Medytacja według Sahaya Yogi
 13. Czakry, charakterystyka
 14. Jamy i nijamy
 15. Anioły, bogowie instrukcja obsługi

Achiever

1167
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *