Szokujące obrazy ogromnych grzybow, które pokrywały ziemię

Grzyby są łatwo jednym z najbardziej fascynujących tworów przyrody. Nie ma ani roślin, ani zwierząt, i w rzeczywistości są one bliżej człowieka niż rośliny. Stwierdzono, że niektóre gatunki grzybów żywią się i usuwają z ziemi tworzywa sztuczne, metale ciężkie i promieniowanie. Wiele z nich ma właściwości lecznicze, a nawet zabijające raka. Ze względu na swoje unikalne właściwości, naukowcy teoretyzują, że grzyby pochodzą z kosmosu. Ich żywe zarodniki zostały znalezione na każdym poziomie ziemskiej atmosfery i prawdopodobnie mogą podróżować daleko w kosmosie.

Magiczne grzyby mogą czasem dostarczyć człowiekowi psychicznego i duchowego doświadczenia, tak jakby podróżował w przestrzeni. Największy z istniejących dziś grzybów żyje pod ziemią w Oregon’s Malheur National Forest. Zajmuje powierzchnię 3,726563 m2 i szacuje się, że ma 8,650 lat. A jeśli chodzi o grzyby starożytne, najstarszy znaleziony w formie kopalnej ma 440 milionów lat. Grzyby gigantyczne również rządziły ziemią w tym właśnie czasie.

Grzyby olbrzymie Ziemi
Około 420 milionów lat temu Ziemia nie była pokryta drzewami i nie miała jeszcze gigantycznych owadów. Roślinność w tym czasie miała tylko jedną lub dwie stopy wzrostu. Zamiast gigantycznych drzew i zwierząt, planeta została pokryta gigantycznymi grzybami. Wzniosły się ponad 20 stóp wysoko i trzy stopy szeroko nad ziemią.

“20-metrowy grzyb byłby wystarczająco dziwny we współczesnym świecie, ale przynajmniej przyzwyczailiśmy się, że drzewa są dużo większe”, mówi Boyce. “W tamtych czasach rośliny były wysokie na kilka stóp, bezkręgowce były małe i nie było żadnych kręgowców lądowych”. Ta skamielina byłaby tym bardziej uderzająca w tak małym krajobrazie”, napisał New Scientist w 2007 roku.

To sprawia, że mniej zaskakujące jest znalezienie tego podziemnego grzyba w Oregonie, który stał się największym żywym organizmem na Ziemi.

“Jest większy od słonia, większy od wieloryba błękitnego, największy organizm na Ziemi może nie spełnić twoich oczekiwań”, pisze National Geographic.

Co to za gigantyczne grzyby?
Pierwszym paleontologiem, który je badał był John William Dawson w 1859 roku, a istnienie olbrzymich grzybów zostało oficjalnie potwierdzone w czasopiśmie Geologia w 2007 roku.

Naukowa nazwa dla nich jest prototaksytów, czyli olbrzymich grzybów bez nakrętek i z rurkami jak rurki. Żyły one w okresie syluriańskim, a w tym czasie w glebie było tak dużo bakterii, że była żyzna dla tych grzybów.

Gleba kryptobiotyczna to nie tylko bakterie, ale także mech, algi i porosty. Duża część ziemi została pokryta tą ziemią, a gleba stała się idealnym środowiskiem dla olbrzymich grzybów.

Te gigantyczne grzyby prawdopodobnie dały życie roślinom i drzewom. Grzyby wydzielały kwasy, które rozpuszczały skały i ekstrahowały składniki odżywcze, które były potrzebne roślinom do istnienia.
Świat, w którym żyli, wyglądałby dziś bardzo dziwnie i można o nim myśleć tylko w filmach science fiction. Nie było żadnych drzew ani dinozaurów, żadnych latających owadów. Były tam tylko te gigantyczne grzyby i kilka prymitywnych bezskrzydłowych owadów, ryb i robaków.

Po 50 milionach lat, gigantyczne grzyby wymarły około 350 milionów lat temu, a powód jest wciąż nieznany. Dziś odnajdujemy ich skamieniałości, a ponieważ pierwsza została odnaleziona w połowie XIX w., znajdujemy coraz więcej do poznania.

A gdyby gigantyczne grzyby istniały dzisiaj?
Wiemy, że grzyby robią wiele dobrego w czyszczeniu ziemi. Gdyby istniały giganty, czy mogłyby pomóc?

To prawda, że teoretycznie sprowadzenie gigantycznych grzybów mogłoby pomóc w rozwiązaniu problemu zanieczyszczenia. Nie możemy jednak wiedzieć, czy będą one dla nas toksyczne, ponieważ obecnie na 1,5 miliona gatunków grzybów przypada co najmniej 300 z nich. Mogłyby one również zjeść wszystkie składniki odżywcze i całkowicie zmienić obecny ekosystem. Mogą one pobierać cały potrzebny nam tlen, ponieważ podobnie jak ludzie “wydychają” dwutlenek węgla.
I w końcu, dzisiejszy świat może nie mieć dość, aby przeżyć.

Jest możliwe, że rośliny rywalizowały z nimi o składniki odżywcze, gdy były obfite i były upadkiem olbrzymich grzybów. Prawdopodobnie byłby to jeszcze dzisiaj wynik.

Chcesz żyć w świecie z gigantycznymi grzybami?

https://news-for-friends.com/schockierende-bilder-von-riesigen-bildern-die-die-erde-bedeckten/

2589
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *