Facebook szykuje osobnego Instagrama dla dzieci poniżej 13. roku życia

Jak informuje BuzzFeed News, Facebook tworzy specjalną wersję Instagrama skierowaną do dzieci poniżej 13. roku życia. Obecnie, według warunków korzystania z aplikacji, aby założyć konto, trzeba mieć właśnie 13 lat. W nowym Instagramie dla dzieci kontem mieliby natomiast zarządzać rodzice. – Coraz częściej dzieci pytają rodziców, czy mogą założyć konto, aby obserwować swoich znajomych. W tej chwili nie ma jednak zbyt wielu opcji dla rodziców, więc pracujemy nad stworzeniem dodatkowego produktu, tak jak zrobiliśmy to w przypadku Messenger Kids, który byłby odpowiedni dla dzieci, ale zarządzany przez rodziców – mówi rzecznik Facebooka Joe Osborne. Variety przypomina, że Messenger Kids, uruchomiony w 2017 roku dla dzieci poniżej 13. roku życia, kilkukrotnie wywołał kontrowersje dotyczące ochrony prywatności. Verge informował w 2019 roku, że aplikacja pozwala dołączać dzieciom do grup z nieznajomymi.

Przedstawiciel Facebooka potwierdził projekt. „Badamy możliwość wprowadzenia na Instagram funkcji kontrolowanej przez rodziców, aby pomóc dzieciom nadążać za znajomymi, odkrywać nowe hobby i zainteresowania oraz nie tylko” – powiedział rzecznik firmy Joe Osborne.

Według Osborne’a „Coraz częściej dzieci pytają rodziców, czy mogą dołączyć do aplikacji, które pomogą im nadążyć za znajomymi. W tej chwili nie ma zbyt wielu opcji dla rodziców, więc pracujemy nad stworzeniem dodatkowych produktów – tak jak zrobiliśmy to w przypadku Messenger Kids – odpowiednich dla dzieci i zarządzanych przez rodziców

Facebook uruchomił aplikację Messenger Kids dla dzieci poniżej 13 roku życia w 2017 roku – i produkt natychmiast wzbudził obawy obrońców ochrony prywatności konsumentów. W 2019 roku błąd w Messenger Kids pozwalał dzieciom dołączać do grup z nieznajomymi ; Facebook powiedział wówczas, że usterka dotyczyła tylko „niewielkiej liczby czatów grupowych”.

Gigant społecznościowy jest na najwcześniejszych etapach tworzenia mapy aplikacji Instagram dla dzieci. Aplikacja podlegałaby amerykańskiej ustawie o ochronie prywatności dzieci w Internecie, federalnemu prawu, które zabrania usługom internetowym gromadzenia danych od dzieci poniżej 13 roku życia.

Plany Instagrama dotyczące aplikacji dla dzieci pojawiły się dwa dni po tym, jak oddział ogłosił serię aktualizacji dotyczących nowych funkcji i zasobów „w ramach naszych nieustannych wysiłków, aby zapewnić naszym najmłodszym członkom społeczności bezpieczeństwo”. Obejmuje to nowy przewodnik  dla rodziców w USA stworzony we współpracy z Child Mind Institute i ConnectSafely, a także wersje w innych krajach opracowane we współpracy z lokalnymi ekspertami.

Ponadto, według Instagrama, opracowuje nową technologię sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, aby pomóc w wykrywaniu wieku poszczególnych użytkowników. Pomimo wymogu, aby użytkownicy mieli co najmniej 13 lat, „wiemy, że młodzi ludzie mogą kłamać na temat swojej daty urodzenia” – napisał Instagram w poście na blogu . „Chcemy zrobić więcej, aby temu zapobiec, ale weryfikacja wieku ludzi w Internecie jest złożona i wiele osób w naszej branży boryka się z tym problemem”.

Rozwój aplikacji Instagram dla dzieci jest prowadzony przez wiceprezesa Facebooka Pavniego Diwanji, który dołączył do firmy w grudniu ubiegłego roku, wynika z raportu BuzzFeed. Wcześniej przez 13 lat pracowała w Google, a w latach 2013-18 nadzorowała produkty dla dzieci, w tym YouTube Kids.

YouTube Kids, skierowany do dzieci w wieku 4-12 lat, zapewnia wyselekcjonowane filmy z białej listy z kontrolą rodzicielską. YouTube wprowadza również nową opcję konta „nadzorowanego” dla rodziców, którzy uważają, że ich nastolatki wyrosły z aplikacji YouTube Kids, ale nie są jeszcze gotowi na nieograniczony dostęp do YouTube.

Tymczasem TikTok w USA oferuje wyspecjalizowaną wersję swojej usługi użytkownikom poniżej 13 roku życia w ograniczonej wersji aplikacji o nazwie TikTok dla młodszych użytkowników , która, jak twierdzi firma, „oferuje dodatkowe zabezpieczenia i ochronę prywatności zaprojektowane specjalnie dla młodszych odbiorców”. TikTok przedstawił, że w ramach ugody z FTC w sprawie zarzutów nielegalnie zbierał dane osobowe od dzieci, naruszając COPPA.

https://variety.com/2021/digital/news/instagram-kids-under-13-facebook-1234934166/

2724
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *