Czy możemy komunikować się z kosmitami? Ukrywane informacje!

Niedawne badania przeprowadzone przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) zaproponowały stworzenie swego rodzaju kosmicznej kotwicy przy użyciu obecnie dostępnej technologii laserowej, która jest wystarczająco silna, aby przyciągnąć uwagę pozaziemskich mieszkańców oddalonych o ponad 20 000 lat świetlnych. Dzisiejsza technologia laserowa może wystarczyć do wysłania sygnałów w głęboką przestrzeń, ale czy zwróci na siebie uwagę?

Studium, które zostało nazwane “studium wykonalności”, opiera się na odkryciu, że jeśli laser o dużej mocy od 1 do 2 megawatów zostanie skupiony przez masywny teleskop od 30 do 45 metrów i skierowany w przestrzeń kosmiczną, będzie wytwarzał podczerwień o mocy wystarczającej do świecenia nawet na energię słoneczną.

Sygnał ten mógłby zostać wykryty przez astronomów z cywilizacji, które mogłyby badać nasz obszar Drogi Mlecznej, szczególnie jeśli zamieszkują oni najbliższe systemy, takie jak najbliższy z gwiazd, Proxima Centauri, czy TRAPPIST-1, gwiazda znajdująca się 40 lat świetlnych stąd, która ma 7 planet pozasłonecznych, z których trzy mogą być siedliskiem życia.

Jeśli sygnał zostanie wykryty w którymś z tych pobliskich systemów, zgodnie z wynikami badań, ten sam laser megawatowy może zostać użyty do wysłania niewielkiego sygnału poprzez impulsy podobne do Morse’a.

Jeśli nadszedł czas na zawarcie umowy o komunikacji, możemy wysłać wiadomość, z szybkością kilku bitów na sekundę, która dotarłaby za kilka lat. To jest to, co powiedział badacz.

Pojęcie tego rodzaju kotwicy, która mogłaby przyciągać inteligentne cywilizacje, może zabrzmieć szalenie, ale zespół badawczy twierdzi, że taki akt jest możliwy dzięki połączeniu różnych istniejących technologii i może być szybko rozwijany.

Bez wątpienia może to być trudny projekt, ale nic niemożliwego. Zbudowane dziś lasery i teleskopy mogłyby wytwarzać wykrywalny sygnał, dzięki czemu naukowcy mogliby badać jakąś gwiazdę i obserwować coś dziwnego, co szybko przykułoby ich uwagę.

Połączenie teleskopów i laserów o różnych rozmiarach i kilku sugeruje, że laser o mocy 2 megawatów, który jest skierowany przez 30-metrowy teleskop, byłby w stanie wysłać sygnał wystarczająco silny, aby mógł być łatwo zauważony przez astronomów znajdujących się na Proxima Centauri b, planecie, która żyje z najbliższą gwiazdą na Ziemi, oddaloną o 4 lata świetlne.

1030

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *