Fragmenty Biblijnego zwoju znad Morza Martwego odkryte w jaskini na pustyni Judzkiej

Dziesiątki fragmentów biblijnego „zwoju znad Morza Martwego” sprzed 2000 lat znaleziono w jaskini na pustyni Judzkiej w Izraelu. Jest to pierwszy przypadek odnalezienia takiego tekstu od 60 lat, odkąd w latach 40. i 50. znaleziono matkę zwojów znad Morza Martwego. Są jednym z wielu znalezisk dokonanych w ramach szeroko zakrojonego przeglądu historycznego przeprowadzonego przez władze izraelskie w systemie jaskiń na pustyni Judzkiej.

Israel Antiquities Authority  (IAA) zapowiedziały „wspaniałe i rzadkie” znaleziska po zakończeniu operacji w celu ochrony dóbr kultury, które były narażone na grabieże na terenie rezerwatu przyrody Pustyni Judzkiej.

Według IAA jest to pierwszy przypadek  znalezienia takich  fragmentów tekstu od czasu odnalezienia ostatniego znaleziska słynnych pergaminów zwojów znad Morza Martwego w jaskiniach w  Qumran  na Zachodnim Brzegu. Te słynne pergaminy to pozostałości najstarszych kopii tekstu biblijnego na świecie, datowanych na okres od III  wieku pne do I  wieku naszej ery

Operacja badania i wykopywania pustynnych jaskiń i wąwozów jest prowadzona od 2017 r. Jest to współpraca między IAA a oficerem sztabowym Wydziału Archeologii Administracji Cywilnej w Judei i  Samarii , przy dofinansowaniu z Programu Zabytki Ministerstwa Jerozolimy i dziedzictwa, wyjaśnił  oświadczenie IAA

Według IAA na temat tego odkrycia początkowo odkryto około 20 fragmentów w nowym znalezisku, a według AP News liczba ta wzrosła do 80 . Opierając się na stylu pisma, jaki pochodzą z I  wieku naszej ery, stwierdza IAA. Treść tekstu obejmuje fragmenty Księgi Dwunastu Proroków Mniejszych, w tym wiersze z ksiąg Zachariasza i Nahuma, napisane w języku greckim.

Uważa się, że nowe znaleziska pergaminu to tylko niektóre z brakujących fragmentów większej grupy fragmentów zwojów, które wcześniej odkryto w jaskini znanej jako „Jaskinia Grozy”. Ta jaskinia, oznaczona jako „Cave 8”, znajduje się w Nahal Hever i leży 80 metrów (262 stóp) poniżej klifu, więc jest dostępna tylko przy użyciu  sprzętu wspinaczkowego .

Zespół ekspertów dokonał ważnego odkrycia na temat niektórych fragmentów zwoju znad Morza Martwego w Wielkiej Brytanii. Znaleźli litery na czterech fragmentach, które uważano za „puste”. Odkrycie to może pomóc badaczom w ponownym przejrzeniu innych fragmentów tekstów i lepszym zrozumieniu zagadkowych zwojów znad Morza Martwego oraz w walce z fałszerstwami.

Zwoje znad Morza Martwego zostały znalezione w jaskiniach Qumran, na wschód od Jerozolimy na Zachodnim Brzegu, w 1948 roku, kiedy obszar ten był rządzony przez Jordanię . Beduin znalazł w jaskini, niedaleko północnego brzegu Morza Martwego, duży zbiór pergaminów zwojów, od którego pochodzi nazwa kolekcji. Wiele tekstów ma ponad 2000 lat i zawiera niekompletne księgi ze Starego Testamentu oraz inne pisma religijne.

Najważniejszą rzeczą, jaka może wyjść z tych fragmentów, jest powiązanie ich z innymi dokumentami, które zostały zrabowane z Pustyni Judzkiej i które nie mają znanego pochodzenia” – powiedział Haaretz dr Uri Davidovich z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Niektóre z 870 zwojów znad Morza Martwego znalezionych w ostatnich latach były wyraźne, ale inne są trudniejsze do rozszyfrowania i nadal są analizowane. Pierwszy ze zwojów znad Morza Martwego został znaleziony w 1947 roku przez beduińskiego pasterza, który wrzucił kamień do jaskini w pobliżu Qumran i usłyszał pękający dzban, mówi Haaretz. Pasterz wszedł do jaskini i znalazł dokumenty, które nazwano Zwojami znad Morza Martwego.

Zwój wojenny, wcześniejsze znalezisko, na fotografii Erica Matona. 
Wikimedia Commons 

Archeolog Yohanan Ahranoi odkrył Jaskinię Czaszek w 1960 roku. Nazwano ją od siedmiu ludzkich czaszek i innych kości. Jest to jedna z kilku jaskiń, które składają się na duży kompleks jaskiń z naturalnymi przestrzeniami na stromym klifie wzdłuż strumienia Tze’elim na pustyni.

W pobliżu znajduje się Jaskinia Strzał, w której znajdowały się 30-calowe strzały oraz żelazne groty strzał sprzed około 1800 lat. Ekstremalnie suche warunki na Pustyni Judzkiej pomagają zachować nawet przedmioty organiczne.

W pobliżu znajduje się również Jaskinia Zwojów, w której odkryto wczesne dokumenty z czasów buntu Bar Kochby.

Ludzie okupowali jaskinie z przerwami od czasów prehistorycznych aż do okresu, gdy Rzym rządził Judeą. Wiele znalezisk dokonanych w ostatnim okresie jest fragmentarycznych i mogło pochodzić z wtórnych wysypisk grabieży.

Wcześniejsze znaleziska w jaskini obejmują fragmenty tekstyliów, liny, skórzane przedmioty, drewniane artefakty i kościane narzędzia. Jak donosi Haaretz, znaleziono tam również fragmenty drewnianego grzebienia przeciw wszom z czasów buntu Bar Kochby.

Uzupełnieniem znalezisk organicznych są odłamki ceramiki, kamienne naczynia i przedmioty z krzemienia. Metalowe przedmioty obejmowały igły i wydrążone ćwieki do sandałów.

W latach 1948-1956 badacze znaleźli 80 nietkniętych zwojów i ponad 20 000 fragmentów w 11 jaskiniach Qumran.  Każda księga Starego Testamentu Biblii, z wyjątkiem Estery, jest przedstawiona w zwojach i we fragmentach.  W starożytności Żydzi używali tego rodzaju słojów do przechowywania rękopisów na pergaminie, miedzi i papirusie.

W latach 1948-1956 badacze znaleźli 80 nietkniętych zwojów i ponad 20 000 fragmentów w 11 jaskiniach Qumran. Każda księga Starego Testamentu Biblii, z wyjątkiem Estery, jest przedstawiona w zwojach i we fragmentach. W starożytności Żydzi używali tego rodzaju słojów do przechowywania rękopisów na pergaminie, miedzi i papirusie. ( Wikimedia Commons )

Odkrycia dotyczące pozostałości tysięcy produktów spożywczych, w tym daktyli palmowych, oliwek, granatów oraz jęczmienia i pszenicy, potwierdzają profesjonalne szacunki, że jaskinie były wykorzystywane przez ludzi do czasów chalkolitu i przez buntowanie się uchodźców w czasach rzymskich ponad 2000 lat temu.

Uri Davidovich, jeden z kierowników wykopalisk, powiedział Haaretzowi: „Mamy wszelkie powody, by sądzić, że wciąż są ukryte zwoje. Na rynku antyków pojawiło się w ostatnich latach kilka dokumentów z czasów rzymskich, a nawet z epoki żelaza. Musiały pochodzić z jaskiń Pustyni Judzkiej ”.

Odwiedź tę witrynę , Cyfrowe zwoje znad Morza Martwego, aby zobaczyć obrazy zwojów znad Morza Martwego i dowiedzieć się, jakie informacje zawierają.

https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/dead-sea-scroll-fragments-0013733

3333

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *