Warto wiedzieć 2

Synowie Boga

Dla wielu osób dowodem na to, że odwiedzili nas bogowie-dobroczyńcy są fragmenty Tory i Starego Testamentu, które mówią o „synach Boga”, zwanych po hebrajsku „Nefilim” („Upadli”) . Mitologia babilońska mówiła z kolei o Adapie – boskim synu i prekursorze cywilizacji.

Kim byli owi nadludzie, przecież najwyższy (Elohim) nie mógł mieć dzieci, co przecież byłoby jawna herezją. Według dawnych żydowskich interpretatorów „synowie Boga” byli dziećmi Seta, trzeciego syna Adama i Ewy. Zaś w żydowskiej tradycji mistycznej i ezoterycznej są zaliczani do istot anielskich. Owe nieziemskie istotny stały się nauczycielami i dobrodziejami ludzkości. Dopiero oni jakoby spłodzili pokolenie barbarzyńskich „Nefilim”.

Nahum M. Sarna (1923 – 2005) – specjalista od pierwszych ksiąg Starego Testamentu uważał, że historia boskich istot było o wiele bardziej skomplikowana. Jej szczątki w postaci katolickich opowieści zaczęły propagować tezę o buncie aniołów, którzy wystąpili przeciw swojemu Panu. Strąceni w otchłań stali się piekielnymi istotami, które pokusą próbują nas przeciągnąć na złą stronę mocy.

Czyżbyśmy zatem już w dawnych księgach znaleźli pierwszy ślad na wizytę obcych na ziemi? Warto nad tym poważnie się zastanowić, gdyż zbieżność mitów wielu starożytnych ludów wydaje się wielce zastanawiająca.

Paweł Szlachetko

1768
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *