Zaginiona cywilizacja Syberii

Gigantyczne geoglify które przedstawiały swastyki i spirale, miasta w formie labiryntu i zagadkowe artefakty. Tajemnicza cywilizacja nie powstała w czasach starożytnego Egiptu czy minojskiej Krety nad Morzem Śródziemnym, ale zrodziła się tysiące kilometrów dalej, w Syberii.

Geoglify, to wykonane na powierzchni ziemi, w niepojętym celu, gigantyczne geometryczne albo figuralne wzory. Jeden z największych cudów świata, tajemnicza pamiątka pradawnych cywilizacji. Również dzisiaj, mimo ponad pół wieku badań tych obiektów, chronią one w sobie mnóstwo niewyjaśnionych zagadek. Przez długi czas uważano, że rysunki na płaskowyżu Nazca w Peru są największe na świecie. Uczonym ud

ało się jednak całkiem niedawno odkryć w Rosji potężnych rozmiarów geoglif, nazwany „Światową Kaczką”. W okolicy niewielkiej wioski Słoboda, leżącej na zachodniej stronie Gór Uralskich, znajdują się meandry rzeki Czusowej.

23 września 2014 roku serwis naukowy „Live Science” przedstawił zapis niezwykłego odkrycia, które dokonano w północnym regionie Kazachstanu. Stało się to przez zwykły przypadek, kiedy grupa uczonych oglądała mapy Google Syberii, sfotografowano z dużej wysokości. Zaskoczeni badacze odkryli gigantyczne rysunki. Były one podobne do tych, które znajdują się na pustyni Nazca. Jak tamte są równie wielkie, gdyż  mierzą od 90 do 400 metrów. Utworzono je w sposób identyczny, co naskalne rysunki w Peru, poprzez odsłonięcie jaśniejszych warstw gleby.

„Uralska Kaczka” powstała najwyraźniej przy użyciu mocno zaawansowanych środków technicznych, które z pewnością nie były dostępne naszym przodkom. Skała osadowa, w której wyryty został kontur kaczki, jest kruchym materiałem, jednak rozmiar całego obiektu (dziesiątki kilometrów) i jego głębokość – dziesięć metrów i więcej, przekracza możliwości topora i dłuta. Można to było natomiast wykonać z dużej wysokości za pomocą broni laserowej. Kto jednak dysponował takimi środkami tysiące lat temu?

Odkrycie było tak intrygujące, że w tamten rejon wyruszyła naukowa ekspedycja z Kostanajskiego Państwowego Uniwersytetu oraz Uniwersytetu w Wilnie

W pobliżu geoglifów uczeni odnaleźli paleniska, które tajemniczy lud zbudował w kształcie swastyk, pradawnego symbolu ognia, słońca i wiecznego życia.

Na razie nie ustalono wieku tych znalezisk, jednak symbolika geoglifów wskazuje na związek z kulturą Ariów, indoirańskim odłamem ludów indoeuropejskich, którzy w III i II tysiącleciu p. n. e. zamieszkiwali Azje Środkową.

– Dziś wiemy tylko jedno – stwierdziła dr Andriej Logwin – że geoglify zostały wykonane przez starożytny lud, ale przez kogo konkretnie i w jakim celu, to jeszcze pozostaje tajemnicą.

– Z pewnością już teraz możemy uznać to wielkie centrum kulturowe, nieznane dotąd nauce, za rywala starożytnej Grecji z epoki brązu – stwierdził brytyjski historyk dr Paul Bettany Hughes w jednym z wywiadów dla telewizji BBC.

Paweł Szlachetko

W artykule wykorzystano m. in. materiały ze strony: https://presume.pl/uralska-kaczka-nieznany-geoglif

1225
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *