Chiny rozpalają „sztuczne słońce

Chińskie media doniosły, że naukowcom pracującym nad projektem syntezy jądrowej udało się utrzymać plazmę o temperaturze 120 milionów stopni Celsjusza przez prawie dwie minuty.

Chiński dziennik Global Times donosi, że tzw. sztuczne słońce, jak nazywany jest chiński projekt fuzji jądrowej, zdołało również utrzymać plazmę o temperaturze 160 milionów stopni Celsjusza przez 20 sekund.

Czasy te, choć niezbyt długie w wartościach bezwzględnych, są rekordami w dążeniu do fuzji jądrowej. Następnym krokiem byłoby utrzymanie tych temperatur nawet przez tydzień, jak twierdzi profesor fizyki z Southern University of Science and Technology w Shenzhen.

Chiński reaktor fuzji jądrowej po raz pierwszy trafił na pierwsze strony gazet w 2019 roku, kiedy Pekin powiedział, że wkrótce rozpocznie działalność. Reaktor – tokamak HL-2M – został po raz pierwszy zasilony pod koniec ubiegłego roku, a jego pierwszym osiągnięciem było utrzymanie temperatury 100 milionów stopni Celsjusza przez 100 minut.


Fuzja jądrowa stała się czymś w rodzaju współczesnego kamienia filozoficznego. Proces ten jest bardzo obiecujący, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, ale jego realizacja okazała się wyzwaniem, ponieważ chociaż sam proces fuzji jest możliwy, zużywa więcej energii niż jej uwalnia, co jest przeciwieństwem celu.

Rosja również niedawno poinformowała o odkryciu fuzji jądrowej. Na początku tego miesiąca państwowe media podały, że tokamak T-15MD został po raz pierwszy zasilony energią elektryczną.

Chiny i Rosja są również członkami międzynarodowego zespołu realizującego projekt fuzji jądrowej ITER w Europie. Budowa tokamaka ITER rozpoczęła się w zeszłym roku w południowej Francji.

Jeśli fuzja jądrowa zostanie osiągnięta, nagroda będzie ogromna. Wśród korzyści płynących z tej technologii wymienia się ultramocną energię, która jest tania w produkcji, bezemisyjna i praktycznie nieograniczona. Fuzja jądrowa nie pozostawia też żadnych odpadów radioaktywnych, co czyni ją tak bliską idealnego źródła energii, jak to tylko możliwe.

https://prepareforchange.net/2021/06/05/china-fires-up-artificial-sun-at-120-million-degrees-celsius-in-quest-for-nuclear-fusion-media/

1443
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *