Istnienie zaawansowanych starożytnych cywilizacji pozaziemskich zostało udowodnione

Naukowcy przedstawiają dowody potwierdzające obecność starożytnych cywilizacji pozaziemskich
Klimatolog Gavin Schmidt z NASA Goddard Institute for Space Studies i astrofizyk Adam Frank z University of Rochester wysunęli hipotezę, że starożytne zaawansowane cywilizacje na Ziemi pozostawiły ślady swojego pobytu na tej planecie. Informację na ten temat zamieszczono w International Journal of Astrobiology.


Naukowcy nazwali swoją hipotezę na cześć Silurian, inteligentnych gadów z brytyjskiego serialu telewizyjnego “Doktor Who”, które według fabuły były pierwszymi inteligentnymi istotami, jakie rozwinęły się na Ziemi.

Naukowcy nie próbowali dostarczyć precyzyjnych dowodów na istnienie innych inteligentnych form życia przed ludzkością, a jedynie wykazać, że taka możliwość istnieje. Hipoteza sylurska jest eksperymentem my¶lowym, który ma pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest znalezienie dowodów na istnienie rozwiniętych cywilizacji wymarłych miliony lub miliardy lat temu.


Według Schmidta i Franka ludzkość wkracza w erę Antropocenu, kiedy ludzie znacząco wpływają na biosferę. Działalność cywilizacyjna jest więc “zapisywana” w osadach geologicznych, a ślady te mogą być odnajdywane i badane przez naukowców z odległej przyszłości.

Jednak w tym przypadku, według naukowców, istnieje paradoks. Cywilizacja, która może istnieć przez długi czas, powinna tworzyć zrównoważoną gospodarkę, która nie przeciąża naturalnych ekosystemów. Wręcz przeciwnie, oczywisty ślad geologiczny mogą pozostawić te cywilizacje, które szybko osiągnęły swój szczyt rozwoju i gwałtownie podupadły z powodu wyczerpania zasobów i globalnych zmian w biosferze.

Hipoteza sylurska sugeruje więc, że można by znaleźć ślady geologiczne, takie jak te pozostawione przez dzisiejszą ludzkość, gdyż jest to dalekie od wprowadzenia zrównoważonego rozwoju. Wśród różnych dowodów są masowe wymieranie, odpady z tworzyw sztucznych, zanieczyszczenia i syntetyczne sterydy, które mogą być zachowane przez miliony lat, jak również wahania w stosunku różnych izotopów, wskazując na wzrost stężenia węgla atmosferycznego ze spalania paliw kopalnych.

Jednocześnie tworzenie substancji syntetycznych nie może być uznane za wspólny znak wszystkich inteligentnych cywilizacji. Pozostałe ślady można wyjaśnić przyczynami naturalnymi, takimi jak zwiększona aktywność wulkaniczna i inne procesy tektoniczne, upadek asteroidy lub wahania w globalnym obiegu węgla. Dlatego naukowcy stwierdzają, że jeśli istnieją jakieś ślady, to potrzebne są bardziej dogłębne badania niż te, które przeprowadzono do tej pory.

2203
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *