Herbert George Wells -Wojna Swiatów

Zastanawialiście się kiedykolwiek jak zareagowałoby społeczeństwo na informację o tym, że zostali zaatakowani przez obcą cywilizację?

Ten artykuł udowodni wam, jak łatwo zmanipulować społeczeństwem za pośrednictwem radia. 30 października 1938 r. Orson Welles wydał swoją najsłynniejszą audycję radiową na żywo. Zrealizowana w niespotykany dotąd sposób audycja opowiadała o rzekomej inwazji Marsjan na Ziemię, a konkretnie ich lądowaniu w miasteczku Grover’s Mill w stanie New Jersey.

Autorzy nadawanego w radiu spektaklu zadbali o szczegóły: w tle słychać było krzyki przerażonych świadków zdarzenia, odgłosy silników lotniczych i przeszywający dźwięk strażackich syren. Realizm słuchowiska sprawił, że – jak raportowała później prasa – słuchacze padli ofiarą zbiorowej paniki wywołanej autentycznym strachem przed atakiem istot pozaziemskich, a w następstwie zagładą ludzkości. Donoszono, że mieszkańcy okolicznych miast w popłochu opuścili swoje domy, a kilka osób zmarło na zawał serca. 23 letni wtedy Orson Welles miał wywołać panikę, jakiej nigdy wcześniej nie było. Nie do końca przemyślał swoje zamiary, a efekt miał przerosnąć jego oczekiwania. Oczywiście cała audycja była tylko żartem ze strony młodego Orsona, ale bardzo wiele osób miało w to uwierzyć.

Jak podają współczesne źródła, panika jaką wtedy miał wywołać to tylko mit, ponieważ większość osób podobno nie dało się nabrać na fejkową audycję, a historia o panice jest rzekomo naciągana. Jedno jest pewne, że pewna grupa osób naprawdę zaczęła uciekać w panice zostawiając swoje dorobki życia. Co o tym wszystkim myślicie? Postawcie się na miejscu tych ludzi i zadajcie sobie pytanie jak wy byście zareagowali na taką wiadomość? Co byście zrobili?

Skąd młody Orson wziął w ogóle inspirację do fałszywej audycji radiowej? Historie o inwazji przez obcych zaczerpnął ze słynnej książki pt “Wojna światów” na podstawie której powstało dużo filmów. Książka jest z gatunku Sci Fiction i większość osób, które interesują się tematyką ufo, ma ją w swojej kolekcji. Książkę jak najbardziej gorąco POLECAM bo fantastycznie się ją czyta. Powstała wersja z dużą ilością ilustracji.Książka jest do kupienia tutaj

zakupyonline

https://www.czeszkiewiczpolska.com/deja-vu-czy-wszystko-juz-bylo

1380
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *