Czy cywilizacje pozaziemskie mogłyby się z nami skontaktować w tym samym wieku?

W przeszłości wiele spekulowano na temat kontaktów z cywilizacjami pozaziemskimi; nie ma twardych dowodów, które zapewniłyby nas, że jesteśmy już odwiedzani przez istoty kosmiczne, a poszukiwanie inteligentnego życia przez organizacje kosmiczne również nie przyniosło prawdziwych owoców. Jednak fizyk i teoretyk Michio Kaku zapewnił nas, że kontakt z istotami pozaziemskimi jest bliższy niż nam się wydaje i sugeruje, że już w tym stuleciu możemy nawiązać pierwsze połączenie.

Czy w tym właśnie stuleciu będziemy mieli kontakt z cywilizacją pozaziemską?
Naukowiec, który udzielił wywiadu użytkownikowi za pośrednictwem popularnej strony Reddit, gdzie głównym tematem był kontakt z pozaziemskimi cywilizacjami. Podczas tego wywiadu Kaku zapewnił, że zgodnie z tym, jakie technologie i postępy zostały poczynione w zakresie poszukiwania życia pozaziemskiego i co ma nadejść, według jego opinii, ludzkość będzie w stanie odkryć inteligentną cywilizację pozaziemską, reagującą na sygnały radiowe wysyłane w kosmos.

Czy pozaziemskie cywilizacje mogłyby się z nami skontaktować w tym właśnie wieku?

Zgodnie z pańskimi słowami, najważniejszą rzeczą będzie umiejętność rozszyfrowania ich języka w celu określenia, jaka jest cywilizacja ludzi, z którymi się kontaktujemy. Naukowiec zapewnia jednak, że nie będzie to nic prostego, gdyż cywilizacja reagująca na kontakt może być oddalona od Ziemi o kilkadziesiąt lat świetlnych.

Japoński naukowiec nie jest pierwszym, który wyraża podobne poglądy na temat cywilizacji pozaziemskich. Seth Shostak, znany i szanowany amerykański astrofizyk, również stwierdził, że nie zajmie ludzkości więcej niż dwie dekady, aby nawiązać kontakt z istotami z innych planet.

Nawet ś.p. brytyjski astrofizyk Stephen Hawking również stwierdził wtedy na ten temat, jednak z jego perspektywy ludzkość powinna przestać szukać kontaktu z istotami z innych planet, twierdzą one, że mogą one stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo dla ludzkości.

Michael Hippje i John Learned, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, również wezwali do zwrócenia uwagi, aby nie próbować odbierać tych dziwnych sygnałów dochodzących z kosmosu, które rzeczywiście mogłyby pochodzić od zaawansowanych cywilizacji. Mogą to być “zanieczyszczone wiadomości”, które mogą wpływać na systemy łączności planety.

Jakie cywilizacje pozaziemskie mogłyby istnieć?
W 1964 roku Mikołaj Kardeszow, astrofizyk z byłego Związku Radzieckiego, sporządził swego rodzaju listę, znaną jako skala Kardaszowa, na której próbuje zmierzyć ewolucję technologiczną cywilizacji pozaziemskiej.

Jeśli chodzi o typy cywilizacji pozaziemskich, to w 1964 roku radziecki astrofizyk Mikołaj Kardaszow zaproponował skalę – znaną jako skala Kardaszowa – do pomiaru stopnia ewolucji technologicznej cywilizacji gwiezdnej.

1279
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *