Naukowcy ostrzegają, że potężny rozbłysk słoneczny może wkrótce spowodować internetową apokalipsę

W miarę jak na całym świecie rozgrywają się katastrofalne wydarzenia, apokaliptyczna wizja powieści science fiction amerykańskiego pisarza Fritza Leibera „Wiaderko z powietrzem (1951)” jest dość bliska. Coraz więcej naukowców wierzy, że zostaniemy zniszczeni przez wywołaną przez nas katastrofę, taką jak wojna nuklearna czy pandemia bioinżynierii.. Jednak wiele innych ekstremalnych zagrożeń naturalnych, w tym zagrożenia z kosmosu i wstrząsy geologiczne Ziemi, może nadal zniszczyć życie, jakie znamy, unicestwiając miliardy ludzi, a nawet potencjalnie eksterminując nasz gatunek. Ale teraz naukowcy ostrzegają przed czymś znacznie gorszym: apokalipsą internetową wywołaną skutkami burz słonecznych.

Koniec internetu

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego ostrzegają, że potężny rozbłysk słoneczny może sparaliżować internet na wiele dni, co może mieć ogólnoświatowe reperkusje. Naukowcy od dziesięcioleci ostrzegali, że ekstremalna burza słoneczna lub podobne wydarzenie, znane jako koronalny wyrzut masy, może uszkodzić sieci energetyczne i spowodować długotrwałe przerwy w dostawie prądu.

Jednak po nowym badaniu wpływu burz na stosunkowo nowe technologie, takie jak Internet, konsekwencje burz mogą być teraz znacznie poważniejsze. Sangeetha Abdu Jyothi, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, zasugerowała podczas konferencji SIGCOMM 2021, że burza słoneczna może znacząco uszkodzić globalny internet z powodu szybko poruszającej się chmury namagnesowanych cząstek słonecznych.

apokalipsa internetowa - naukowcy ostrzegają, że potężny rozbłysk słoneczny może wkrótce wywołać apokalipsę internetową

Skutki przedłużającego się zakłócenia globalnej łączności na taką skalę wpłyną na prawie każdy przemysł i ludzi na Ziemi. W wywiadzie dla magazynu cyfrowego Wired  stwierdził, że długie kable podmorskie łączące kontynenty oznaczają, że ryzyko jest znacznie większe, ponieważ odcinają one dostawy do krajów od źródła . W zasadzie byłoby to jak odcięcie dopływu wody do budynku mieszkalnego przez pękniętą rurę.

„To, co naprawdę skłoniło mnie do myślenia, to fakt, że wraz z pandemią widzieliśmy, jak słabo przygotowany jest świat ” – powiedział Jyothi. „Nie było protokołu, aby skutecznie sobie z tym poradzić i to samo dotyczy odporności Internetu. Nasza infrastruktura nie jest przygotowana na duże wydarzenie związane z energią słoneczną. Mamy bardzo ograniczoną wiedzę o tym, jaki byłby rozmiar szkody.”

Dane są ograniczone, ponieważ ekstremalne burze słoneczne zdarzają się rzadko, a odnotowano je tylko trzy razy w historii. Ostatnie miało miejsce w 1921 r., a teraz inni badacze zwracają uwagę, że prawdopodobieństwo kolejnego podobnego zdarzenia wzrasta . Chociaż nie zdarzają się często, masowe wyrzuty koronalne są prawdziwym zagrożeniem dla oporu w Internecie, podsumował Abdu Jyothi.

Na przykład Stany Zjednoczone i Kanada ustanowiły procedury na wypadek burzy słonecznej. Thomas Overbye, dyrektor Smart Grid Center na Texas A&M University, mówi, że operatorzy telefonii poczynili pewne postępy w ograniczaniu ryzyka w ciągu ostatnich 10 lat. Podkreślił jednak, że skoro zjawiska słoneczne są tak rzadkie i stosunkowo słabo zbadane , inne zagrożenia, takie jak zmiana klimatu czy cyberataki, mają znacznie wyższy priorytet.

„Część problemu polega na tym, że po prostu nie mamy dużego doświadczenia z burzami słonecznymi” – wyjaśnia Overbye. „Są ludzie, którzy uważają, że zakłócenie geomagnetyczne byłoby katastrofalnym scenariuszem, a inni uważają, że byłoby to mniej ważne wydarzenie. Jestem na środku. Myślę, że jest to coś, na co z pewnością chcemy być przygotowani jako branża i pracuję nad opracowaniem narzędzi do oceny ryzyka. Niemniej jednak istnieje wiele innych rzeczy, które dzieją się w branży, które również są ważne ”.

apokalipsa internetowa - naukowcy ostrzegają, że potężny rozbłysk słoneczny może wkrótce wywołać apokalipsę internetową

Nieuchronny płomień słoneczny

Prawda jest taka, że ​​mamy precedensy potencjalnie destrukcyjnych rozbłysków. Chociaż w 2012 roku wiele osób i mediów wyśmiewało się z apokalipsy Majów , niewiele osób wie, że 23 lipca tego samego roku Ziemia prawie powróciła do epoki kamienia . Prawie 9 lat temu nasza najbliższa gwiazda,  Słońce  , wystrzeliła jeden z największych rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów masy, jakie kiedykolwiek odnotowano. I prawie uderzył w Ziemię. Burza słoneczna z lipca 2012 r. składała się z ogromnego rozbłysku słonecznego, po którym nastąpił kolosalny koronalny wyrzut masy (CME).

A przed 2012 r. największą odnotowaną burzą słoneczną było zdarzenie Carringtona z 1859 r. Potężny rozbłysk słoneczny uderzył w naszą kruchą planetę, niszcząc znaczną część sieci telegraficznej w Europie i Ameryce Północnej . Według ekspertów burza z lipca 2012 roku była pod każdym względem co najmniej tak silna, jak wydarzenie w Carrington z 1859 roku. apokalipsa.

Ale jak pokazała pandemia, rządy ignorują ostrzeżenia naukowców, ponieważ najgorszy scenariusz może wkrótce stać się rzeczywistością. Słońce rozpoczęło nowy 11-letni cykl w zeszłym roku, a gdy osiąga swój szczyt w 2025 roku , narasta widmo potężnej pogody kosmicznej, która może być realnym zagrożeniem dla ludzkości, powodując chaos w świecie, który staje się coraz bardziej zależny na technologii. Jasne jest, że prędzej czy później jedna z tych burz słonecznych uderzy w Ziemię i wtedy ciekawie będzie zobaczyć, jak ludzie żyją bez internetu.

Czy jesteś gotowy na życie bez internetu?

https://www.mundoesotericoparanormal.com/cientificos-advierten-poderosa-llamarada-solar-provocar-apocalipsis-internet/

1265
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *