Magiczna lampa dla mieszkańców slumsów odsala wodę, wytwarza prąd i świeci

ludzie w slumsach na chilijskim wybrzeżu mają tyle wody, ile mogliby potrzebować, ale nie mogą jej pić, bo jest zbyt słona. Jest tu również dużo energii słonecznej, ale nie ma co wykorzystać.

Henry Glogau  , finalista nagrody Lexus Design Award 2021, stworzył coś, co wykorzystuje te dwa zasoby: lampę zasilaną energią słoneczną, która odsala wodę.

Dla 110 000 rodzin w regionie brakuje czystej wody, a elektryczność pochodzi z zawodnych linii energetycznych. Okna są często zabijane deskami ze względu na prywatność i bezpieczeństwo, co eliminuje prawie całe naturalne światło.

„Chciałem uzyskać projekt, który  byłby zrównoważony i pasywny oraz byłby charakterystyczną cechą ciemnego osiedla” –  pisze Goglau, Nowozelandczyk, który ukończył Królewską Duńską Akademię z tytułem magistra i specjalizuje się w architekturze do pracy w ekstremalnych warunkach.

W trakcie mojego procesu rozwoju stało się jasne, że mogę naprawić brak wewnętrznego oświetlenia i dostępu do wody, opracowując hybrydowy świetlik i urządzenie do odsalania za pomocą energii słonecznej”.

Urządzenie Goglau może oczyścić 440 mililitrów wody dziennie, a pozostałą solankę przesiewa się do baterii cynkowo-miedzianych, gdzie zasila taśmę LED na noc.

Henry Glogau

W dzień światło jest zasilane małym panelem słonecznym i jest tanie w wykonaniu.

Oprócz funkcji, świetlik odsalania słonecznego jest modelowany w taki sposób, że chemiczny proces parowania i kondensacji jest używany do tworzenia uspokajających wzorów oświetlenia na ścianach i podłogach, gdy fotony przemieszczają się przez krople wody, parę i fale Stylizowane w wodzie poruszają się cienie.

Goglau, który jest teraz zatrudniony jako architekt w GXN, nie wie, czy wygra jako jeden z sześciu finalistów nagrodę Lexusa, ale jego wynalazek jest realizowany przez lokalne organizacje charytatywne  już w  nieformalnych domach w chilijskim mieście  zainstalowanym  Antofagasta.

https://news-for-friends.com/wunderlampe-fuer-slum-bewohner-entsalzt-wasser-erzeugt-strom-und-liefert-licht/

2492
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *