Wichrołak, cz. 1

Audiobook: https://audioteka.com/pl/search?query=Pawe%C5%82+Szlachetko

E-book: https://virtualo.pl/?q=wichro%C5%82ak

 „Wichrołak”, to opowieścią o destrukcyjnej sile zła, obłudy i zabobonu, które niszczą życie człowieka i przepełniając je strachem, doprowadzają do zbrodni.

Osia konstrukcyjną powieści jest śledztwo dziennikarskie prowadzonego przez Romana, który przyjeżdża do Szremlii Małych w sprawie zagadkowej serii samobójstw. Tu nieoczekiwanie bohater spotyka swą dawną miłość, Martę, która jak się okazuje jest matką jego dziecka.

Chłopak dodatkowo zostaje uwikłany w grę, prowadzoną przez nieświadomego prawdy ojca Marty. Ten przekupuje Romana, by ten, jako „ojciec”, podał do chrztu dziecko jego córki.

W finale dochodzi do nieuniknionego zderzeniu dwóch „światów” (starzy-młodzi). Nadchodzi również moment, w którym Roman i Marta musza zadecydować jak chca żyć dalej i co jest dla nich naistotniejsze (miłość, zaufanie, wiara w drugiego człowieka?)

Myślą przewodnią powieści jest ukazanie prawdy, że  odwaga, ufność i miłość są jedynymi wartościami, na których można budować solidną chołpę (dom). Bowiem w: Bytowaniu tsa suścić ku dobromu, a woncas twa chołpa się pozieleni (W życiu trzeba szukać dobra, a wówczas twoje życie odmieni się na lepsze).

1109
ZRODLO ARTYKULU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *